IndexART

Prečítať novinku
Članok

Presná navigácia bez GPS

  Hopyers     pred 4 mesiacmi     Návigacia, gps, technologia
Globálny systém určovania polohy vás môže nájsť v rozmedzí 5 až 10 metrov kdekoľvek na Zemi - pokiaľ je váš prijímač v zornom poli viacerých satelitov. Získanie informácií o polohe v interiéri je zložité. Tím na Univerzite v Utahu teraz položil riešenie pod zem: Sada snímačov a obvodov namontovaných na topánku môže určiť polohu s presnosťou asi 5 metrov, v interiéri alebo mimo, bez GPS.

Navigačný systém, ktorý je inštalovaný na veľmi náročnom prototypovom obale, môže pomôcť záchranným pracovníkom navigovať vo vnútri budov a ukázať hasičom, kde sú ich členovia tímu. Môže byť tiež integrovaný do virtuálnych alebo rozšírených realít. Výskumníci z Utahu predstavili svoj navigačný systém bez GPS v utorok na Medzinárodnej konferencii o polovodičových obvodoch v San Franciscu.

Navigačný systém skupiny Utah je postavený na inerciálnej meracej jednotke alebo na IMU - malom čiernom poli obsahujúcom gyroskop, magnetometer a akcelerometer. Špičkové systémy tohto druhu pomáhajú pilotom lietadiel navigovať. Darrin Young, elektrotechnik na univerzite v Utahu, chcel umožniť použitie IMU v prenosnej elektronike. Hodnoty z lacných verzií týchto snímačov sa však časom posúvajú a chyby sa môžu hromadiť rýchlo. "Ak sedíte stále, čítanie by malo byť nulové, hovorí Young." Ale po piatich alebo desiatich minútach sediacich na stoličke by mal IMU na nízkej úrovni pravdepodobne myslel, že ste sa odsťahovali niekoľko stoviek metrov.Young požiadal vysokoškolského študenta Qingbo Guo, aby našiel spôsob, ako udržať tieto senzory kalibrované. Guo našiel riešenie v biomechanike. Počas každého kroku je päta ukotvená k zemi asi 100 milisekúnd. Guo prišiel na to, ako merať tento okamih pokoja a použil ho na korekciu falošného pohybu pri unášaní údajov z IMU. "Vynulujete výpočet pozície s každým krokom, aby ste nehromadili chybu, hovorí Young."

Guo navrhol pružný snímač tlaku MEMS umiestnený pod stielkou topánky s IMU. Vypočítal, že systém potreboval približne 1000 senzorov na získanie presných hodnôt (a poskytol redundanciu v prípade, že sa niektoré snímače zlomili pod nohami) a vytvoril vlastný obvod na kombinovanie údajov z IMU a snímačov tlaku a navrhol potrebné algoritmy. V prototype sa vlastný obvod nachádza na doske s plošnými spojmi namontovanom na strane batožinového priestoru.

"Dali sme to mimo boot pre ľahký prístup a ladenie, hovorí Guo. Ale môže to byť vnútri podošvy a používať Bluetooth."Potom ho pripojil všetkými káblami k notebooku vo svojom batohu a začal chodiť. Na otestovanie navigačného systému prešiel Guo v meste Salt Lake City asi tri kilometre navigačným zariadením na sledovanie zavádzania a potom porovnal údaje z prototypu s údajmi GPS. Po desiatich prechádzkach okolo kampusu bola maximálna chyba približne 5,5 metra. On tiež testoval systém počas dlhej prechádzky v San Franciscu je Golden Gate Park.

"Nezáleží na tom, aký terén funguje systém. Výkon je porovnateľný s GPS, ale funguje to vo vnútri, hovorí."

Zdroj zo https://spectrum.ieee.org/tech-talk/transportation/sensors/accurate-navigation-without-gps

Celkové hodnotenie: 0%
Pre pridanie komentara sa musíte prihlásiť alebo zaregistrovať.
Uživateľský chat
avatar
ClewShow - Majiteľ
Ahoj
 pred mesiacom
avatar
jozsor003 - Uživateľ
Ahoj
 pred mesiacom
avatar
H1p3rX - Administrátor
*
 pred 3 mesiacmi
avatar
H1p3rX - Administrátor
Trinitix ak to čítaš potom sa mi tu ozvy do súkromnej správy ????
 pred 3 mesiacmi
avatar
Hopyers - Majiteľ
@Razzy: dobre
 pred 3 mesiacmi
Uživateľské štastitiky

Hostí online: 0

Botov online: 1

Uživatelia online: 0

Administrátori online: 0

Dnešna návštevnosť: 26

Tyždena návštevnosť: 294

Mesačna návštevnosť: 1067

Posledný prihlasený: Paulie, Kubik159, flxxtv, ZeruX, JustAnotherUser, H1p3rX, VencaOfficial, ClewShow, ZeXiK, Fix, Standygl, Vejdr, Andre, Perox, CArsa, majk25, ^CeXn*, Rohliik, LoLPos, misterso, FakeGaming, MPZona, deadswim, Sallen

Posledný zaregistrovaný: JustAnotherUser

Zaregistrovaný uživatelia: 71

Vaša IP Addresa: 54.224.235.183 (United States)

Vaša prvá návšteva: 23.06.2018 - 11:38:24

Skupiny:  Uživateľ VIP Administrátor Uživateľ Majiteľ

Potrebujete pomoc so webstránkou
alebo s grafikou ?

Tak toto je len pre teba... Napíš nám !

Niečo o nás
Sme komunita ľudí ktorá pomáha začiatočníkom so webstránkou alebo s grafikou. My niesme len komunita ľudí ktorá pomáha začiatočníkom, IndexART je aj pre pokročílich s webstránkou alebo s grafikou. IndexART je tu už od roku 2014 v roku 2017 sme to odstavili na menšiu pauzu a potom v roku 2018 sme to po dlhej dobe spústili celý IndexART.
Posledné návody
Návody ešte neboli žiadne pridané.
Facebook a Reklama